Aktualności
Spacery

Drodzy rodzice, prosimy zapoznać się z poniższą informacją na temat wychodzenia z dziećmi na świeże powietrze. Prosimy także przeczytać babciom, dziadkom, którzy martwią się o wnuków by nie zmarzli, lub mają inne poglądy na temat wychodzenia dzieci na zewnątrz jesienią czy zimą. Zwracamy również uwagę, jeżeli dziecko jest przeziębione, to w ogóle nie powinno przychodzić do przedszkola, jeżeli natomiast dziecko jest tuż po chorobie, prosimy o taką informację, że prosicie by dziecko w danym dniu nie wychodziło na dwór. W naszym przedszkolu preferujemy wyjścia na podwórko z wyjątkiem dużych opadów deszczu, silnego wiatru i bardzo niskiej temperatury. Zapamiętajcie: dziecko przez ruch się rozwija, przez ruch na świeżym powietrzu rozwija się zdrowiej.

 

Spacer? Codziennie, niezależnie od pogody.

 

Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego, dzieci powinny przebywać na świeżym powietrzu codziennie. Przedszkole zaś i jego pracownicy powinni zadbać o ich bezpieczeństwo. Dlaczego tak ważne jest, aby maluchy i starszaki z przedszkola przebywały na dworze niezależnie właściwie od pogody?

Zaleca się, aby co najmniej jedną piątą czasu, a w przypadku młodszych dzieci jedną czwartą, dzieci spędzały w ogrodzie przedszkolnym, na boisku, w parku itp. Podczas pobytu na świeżym powietrzu nauczyciele wychowania przedszkolnego powinni organizować dzieciom gry i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace gospodarcze, porządkowe i ogrodnicze.
Natomiast podczas niepogody i mroźnych dni należy tak dostosować ubiór dzieci, aby wyjście to nie stanowiło żadnego zagrożenia dla stanu ich zdrowia. W czasie jesieni i zimy konieczne jest dopilnowanie, aby dzieci miały na sobie ciepłe kurtki, odpowiednie obuwie, czapki, szaliki i rękawiczki.

Dlaczego pobyt na dworze jest ważny?

Codzienna dawka świeżego powietrza dla dzieci w każdym wieku jest absolutnie niezbędna dla budowania dobrej kondycji zdrowotnej i stanowi podstawę dla rozwoju fizycznego dziecka. Nawet w deszczu i przy niskiej temperaturze dziecko może przebywać na dworze. Wystarczy odpowiednio je ubrać, buzię posmarować kremem ochronnym, na nogi założyć kalosze lub kozaki i będziemy mieć pewność, że maluch nie przemoknie, ani się nie przeziębi. Takie codzienne pobyty na dworze hartują organizm małego człowieka.

Poza tym, ruch na świeżym powietrzu kształtuje tężyznę fizyczną. Dziecko ma szansę spalić kalorie, które przyjmie w ciągu dnia. Jest zdrowsze, sprawniejsze i lepiej się czuje. Jeśli na dodatek może spędzać czas na zabawie na świeżym powietrzu z rówieśnikami lub z rodzicami, jest bardziej radosne i po prostu szczęśliwe. Nie potrzeba zaawansowanych technicznie zabawek i gier, aby maluch dobrze się bawił. Zwykła zabawa w chowanego w będzie źródłem śmiechu i radości dla wszystkich jej uczestników.

Visit Us On FacebookVisit Us On Google Plus